Naziv studija

Doktorski studij Zaštita prirode i okoliša
Nositelj studija
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Trg Sv. Trojstva 3
31 000 Osijek

Izvoditelji studija

Doktorski studija Zaštita prirode i okoliša izvodi u učionicama za poslijediplomsku nastavu Odjela za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku koje su u potpunosti tehnički opremljene, prostorijama Rektorata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, i drugim znanstveno-nastavnim sastavnicama Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku koji sudjeluju u izvođenju nastave na doktorskom studiju Zaštita prirode i okoliša (Fakultetu agrobiotehničkih znanosti, Prehrambeno-tehnološkom fakultetu i Građevinskom i arhitektonskom fakultetu). Dio stručnih ekskurzija predviđen je u Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu, kroz višednevne boravke. Dio terenske nastave odvijat će se na raznim mjestima tijekom studijskih putovanja i posjeta u zaštićenim prirodnim vrijednostima ili objektima važnim za zaštitu okoliša.

Voditelj studija:

prof. dr. sc. Natalija Velić, Prehrambeno-tehnološki fakultet – Jurja Strossmayera u Osijeku
Inovativnost poslijediplomskog programa
Interdisciplinarnost

Interdisciplinarnost studijskog programa očituje se u sadržajima obvezatnih, općih i strukovnih izbornih predmeta iz područja Prirodnih i Biotehničkih znanosti te znanstvenih polja biologije, kemije, poljoprivrede i tehnologije.

Kolaborativnost

Zdrav okoliš i poboljšanje kvalitete života zahtijeva kolaborativni pristup između javnog, privatnog i civilnog sektora. Studijski program uz interdisciplinarni pristup obuhvaća različita područja i polja znanosti uz sudjelovanje 55 znanstveno/nastavnih i znanstvenih djelatnika i 12 suradnika s 10 različitih visokoškolskih i znanstvenih institucija.

U srpnju 2002. godine je registriran Tehnologijsko/razvojni centar u Osijeku gdje je uz Osječko/baranjsku županiju i Grad Osijek, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera jedan od osnivača.

Djelatnost Tehnologijsko/razvojnog centra čine poslovi vezani uz: prijenos i primjenu znanstvenih i stručnih spoznaja vezanih uz tehniku i tehnologiju proizvodnje; poticanje primijenjenih znanstvenih istraživanja, te industrijske primjene i tržišne eksploatacije rezultata istraživanja i novih tehnologija i prijenos znanja iz javnog istraživačkog sektora u proizvodnju kao i uspostavljanje suradnje znanosti i gospodarstva radi uključivanja znanstvenika i istraživača u gospodarski razvitak; osiguravanje infrastrukture, savjetodavne, marketinške i druge potpore inovativnim i tehnološkim projektima i njihovim nositeljima (inovatorima) s ciljem tehnološke operacionalizacije projekata, njihove stručne valorizacije, pravne zaštite i primjene u proizvodnji; stručnu pomoć tijelima lokalne samouprave u oblikovanju i ostvarivanju koncepta tehnološkog razvoja i inovativnog poduzetništva; poticanje i potporu u osnivanju mreže poduzetničkih inkubatora i malih poslovnih zona (tehnoloških parkova); Planirane aktivnosti TERA su nastavak i daljnji razvitak dosadašnjih aktivnosti na komercijalizaciji javno financiranih istraživanja i transferu tehnologije prema gospodarstvu.Tehnologijski i inovacijski razvitak slijedi policentričan razvoj Sveučilišta.

U svrhu povezivanja Sveučilišta i gospodarstva planira se na lokaciji bivšeg Biotehničkog znanstveno/nastavnog centra otvaranje proizvodnih inkubatora, a sastavnice projekta su: Centar za izvrsnosti u poljoprivredi kao zajednički projekt Sveučilišta i Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku, interdisciplinarni centar za održivi razvitak poljoprivrednog i zaštićenog prostora te već gore navedeni Tehnologijsko razvojni centar u Osijeku d.o.o.

Upis na doktorski studij Zaštita prirode i okoliša obavlja se temeljem natječaja za upis kojega raspisuje Sveučilište. Studij mogu upisati pristupnici koji su završili sveučilišni dodiplomski studij (u trajanju 8 ili 9 semestara odnosno diplomski studij kako slijedi:

  • Iz područja Prirodnih i Biotehničkih znanosti (studiji biologije i kemije, fizike, geoznanosti, matematike, poljoprivrede, prehrambene tehnologije, kemijskog inženjerstva, biotehnologije, šumarstva);
    a) ostalih sveučilišnih studija uz polaganje razlikovnih predmeta koje utvrđuje Vijeće doktorskog studija za svakog pristupnika posebno.
  • Studij mogu upisati pristupnici koji su već upisali doktorski studij Zaštita prirode i okoliša za stjecanje akademskog stupnja magistra znanosti. Njima se odobrava upis u 4 semestar i priznaje im se 90 ECTS bodova, ukoliko su položili sve upisane nastavne predmete iz prve i druge godine studija.
  • Studij mogu upisati pristupnici magistri znanosti koji su završili bilo koji poslijediplomski studij iz prirodnih i biotehničkih znanosti uz uvjet da imaju objavljen jedan rad u časopisima citiranim u CC. Priznaje im se 120 ECTS bodova, a odobrava se upis u 5. semestar.

Trajanje studija:
Doktorski studij za stjecanje akademskog stupnja doktora znanosti traje šest semestra (tri godine). Tijekom tri semestra izvodi se nastava, a preostala tri semestra predviđena su za obvezatne i izborne aktivnosti i izradu doktorske disertacije.

Na osnovi nastavnih aktivnosti (predavanja, seminari, vježbe) i polaganjem ispita studenti ostvaruju 90 ECTS bodova, a preostale bodove studenti stječu kroz sudjelovanje u obvezatnim i izbornim aktivnostima i ostvaruju 60 ECTS bodova, te 30 ECTS bodova izradom doktorske disertacije što ukupno čini 180 ECTS bodova.

Doktorski studij mogu upisati pristupnici koji su završili sveučilišni dodiplomski studij (u trajanju 8 ili 9 semestara odnosno diplomski studij iz područja Prirodnih ili Biotehničkih znanosti iz odgovarajućeg znanstvenog polja (studiji biologije i kemije, poljoprivrede, prehrambene tehnologije, kemijskog inženjerstva, biotehnologije, šumarstva) s prosječnom ocjenom većom od 3,5. Doktorski studij može upisati pristupnik koji je završio i drugi sveučilišni studij. Vijeće će utvrditi koji su to studiji, odrediti srodna znanstvena područja, polja i grane potrebne za nastavak doktorskog studija, te razliku ispita koje student treba položiti. Iznimno se može odobriti upis pristupnicima koji su završili sveučilišni diplomski studij s prosječnom ocjenom manjom od 3,5 uz preporuku dvaju sveučilišnih profesora visokog učilišta na kojem su završili studij. Za sve pristupnike nužno je i poznavanje najmanje jednog svjetskog jezika, o čemu
pristupnici prilažu pismenu potvrdu. Valjanom pismenom potvrdom podrazumijeva se ovjereni izvod iz ocjena dodiplomskog studija ili potvrda ovlaštene škole stranih jezika.
Odabir se vrši na temelju uspjeha na dodiplomskom sveučilišnom studiju prema kriterijima koji su objavljeni u natječaju za upis studenata.

  • o osobne podatke pristupnika s naznakom adrese stanovanja
  • ovjerena preslika domovnice ili dokaz o državljanstvu
  • ovjerena preslika diplome o završenom diplomskom studiju
  • prijepis ocjena
  • preporuke sveučilišnih profesora (ako je prosjek niži od 3,5)
  • životopis
  • dokaz o poznavanju jednog svjetskog jezika.

Prijave se podnose osobno ili se šalju poštom na adresu Tajništva doktorskog studija Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Kompetencije koje student stječe završetkom studija, mogućnosti nastavka znanstvenog istraživačkog rada, mogućnost usavršavanja, te mogućnosti zapošljavanja u privatnom i javnom sektoru

Završetkom sveučilišnog doktorskog studija Zaštita prirode i okoliša stječe se akademski stupanj doktora znanosti iz područja Prirodnih ili Biotehničkih znanosti u polju koje je određeno matičnom strukom (npr. doktor Biotehničkih znanosti iz znanstvenog polja poljoprivreda) a u skladu sa Zakonom o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju i Popisom akademskih naziva i akademskih stupnjeva Rektorskog zbora.

Mogućnost postdoktorskog usavršavanja te mogućnosti zapošljavanja u privatnom i javnom sektoru
Poslijedoktorsko usavršavanje moguće je kroz rad na znanstveno/istraživačkim, razvojnim i međunarodnim projektima na različitim visokoškolskim i znanstvenim institucijama u zemlji i inozemstvu, koje se bave problematikom zaštite prirode i okoliša. Zapošljavanje doktora znanosti je moguće na: fakultetima, institutima i drugim javnim ustanovama, kontrolnim laboratorijima, tijelima državne uprave poglavarstvima gradova i županija, u različitim proizvodnim poduzećima, u raznim proizvodnim tvrtkama, te ustanovama u osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju.