Općenito o studiju:
Interdisciplinarnost je temeljna značajka specijalističkog studija Zaštita prirode i okoliša koji funkcionalno integrira:
Sveučilišni interdisciplinarni specijalistički studij traje najmanje jednu godinu (dva semestra), a najviše dvije godine.
Studenti završetkom studija ostvaruju najmanje 60 ECTS bodova te stječu akademski naziv specijalist. Osim kroz nastavu, studenti mogu ostvariti ECTS bodove i kroz izvannastavne aktivnosti te izradu i obranu specijalističkog rada.
Struktura sveučilišnog interdisciplinarnog specijalističkog studija Zaštita prirode i okoliša
Tijekom studija student upisuje četiri (4) obvezna predmeta (od ukupno ponuđenih pet) i dva (2) izborna predmeta prvog semestra te dva (2) izborna predmeta drugog semestra čime ostvaruje 28 ECTS. U prvom i drugom semestru student ostvaruje izvannastavnim aktivnostima 12 ECTS bodova.
U drugom semestru student pristupa izradi specijalističkog rada te nakon izrade i obrane rada ostvaruje 20 ECTS bodova. Ispunjavanjem svih studentskih obveza student ostvaruje ukupno 60 ECTS bodova.
Sva pitanja vezana uz organizaciju i izvedbu studija propisana su Pravilnikom o poslijediplomskim studijima na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.
Obvezni predmeti
(Izvedbeni plan studija za ak. god. 2024./2025.)
Polaganjem obveznih predmeta student ostvaruje minimalno 16 ECTS bodova.
Opći izborni predmeti
Strukovni izborni predmeti
Polja: biologija, kemija, poljoprivreda, prehrambena tehnologija
Iz ponuđenih općih i strukovnih izbornih predmeta student bira četiri (4) predmeta na temelju kojih će ostvariti minimalno 12 ECTS bodova. Osim ponuđenih izbornih predmeta, student može izabrati kao izborni predmet, bilo koji predmet koji se izvodi na doktorskom studiju Zaštita prirode i okoliša.
Izvanastavne aktivnosti
Obvezni dio studijskog programa uključuje i izvannastavne aktivnosti. Tijekom prvog i drugog semestra student aktivno sudjeluje u različitim izvannastavnim aktivnostima i ostvaruje određeni broj ECTS (najmanje 12 ECTS bodova).
ECTS bodove ostvarene u izvannastavnim aktivnostima predlaže mentor uz suglasnost voditelja studija, a potvrđuje ih Vijeće za sveučilišni interdisciplinarni specijalistički studij Zaštita prirode i okoliša, pri čemu student treba ostvariti najmanje 12 ECTS bodova.
Specijalistički rad
Izrada specijalističkog rada je završna faza studijskog programa. Specijalistički rad student samostalno izrađuje pod vodstvom mentora. Specijalistički rad izrađuje se na temu zaštite prirode i okoliša u pisanoj formi, u skladu s interesom studenta. Izradom i obranom specijalističkog rada student ostvaruje 20 ECTS bodova.
Mentoriranje specijalističkog rada: često postavljana pitanja
Što je specijalistički rad?
Specijalistički rad samostalan je rad kojim student dokazuje da je stekao visoka specijalistička znanja, vještine i kompetencije.
Odredbe vezane za specijalistički rad pobliže su opisane u članku 70. Pravilnika o poslijediplomskim studijima na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (2023.) (u daljnjem tekstu: Pravilnik).
U nastavku su opisani postupak prijave, ocjene i obrane specijalističkog rada te su dani svi obrasci koji se u navedenim postupcima, ispunjeni i potpisani, u originalu dostavljaju u tajništvo studija Zaštita prirode i okoliša. Također, kopija dokumentacije u svakom od postupaka u elektronskom se obliku (obavezno kao pdf dokumenti) dostavlja tajnici poslijediplomskog studija na email: katarina.kereta@fdmz.hr
Sve odluke u gore navedenim postupcima donosi Vijeće za sveučilišni interdisciplinarni specijalistički studij Zaštita prirode i okoliša.
Postupak prijave, ocjene i obrane specijalističkog rada
Postupak prijave, ocjene i obrane specijalističkog rada određen je Statutom Sveučilišta, a provedba postupka pobliže se određuje Pravilnikom (čl. 71.).
Prijava teme specijalističkog rada
Pravilnikom su opisani:
- postupak prijave i ocjene teme specijalističkog rada (čl. 72. – 74.)
Ocjena i obrana specijalističkog rada
Student nakon ispunjenja svih studijskih obveza na specijalističkom studiju podnosi zahtjev za ocjenu specijalističkog rada.
Pravilnikom su opisani:
- postupak ocjene specijalističkog rada (čl. 75., 76.)
- postupak obrane specijalističkog rada (čl. 77.)
- protokol javne obrane specijalističkog rada (čl. 78.)
- odluka o obrani specijalističkog rada (čl. 79.)
- predaja, objava i pohrana specijalističkog rada (čl. 80.)
- isprave o specijalističkom studiju (čl. 82.) i dr.
Završetkom specijalističkog studija u trajanju od jedne godine s ukupno 60 ECTS bodova stječe se akademski stupanj specijalist uz naznaku struke (spec. uz naznaku struke).